17. 10. 2019

Zelená strecha Stanice Nivy: Komunitná oddychová zóna ako srdce komerčného priestoru

Zelená strecha Stanice Nivy vytvorí v štvrti dôležitú komunitnú destináciu, aká lokalite doteraz chýbala. Jej živý verejný priestor pritiahne cestujúcich, susedov aj zamestnancov a retailu v obchodnom centre tak prinesie vyšší profit a lojálnejších zákazníkov. Prečítajte si viac o tom, ako zelené strechy pomáhajú obchodným centrám vo svete a ako budú zo strechy Stanice Nivy benefitovať retailové prevádzky v projekte.

Mlynské nivy menia v rámci Bratislavy svoju funkciu a stávajú sa novým centrom mesta. Okrem zrenovovanej infraštruktúry, administratívnych budov a nových príležitostí však každá štvrť potrebuje priestor, ktorý sa stane jej spoločenským “srdcom”. Práve to je úlohou Stanice Nivy, ktorá spojí cestujúcich z medzinárodného autobusového terminálu, zákazníkov nákupného centra a zamestnancov z okolitých kancelárií a bytov.

Stmeľovacím prvkom rôznych záujmov a životných štýlov bude aktívna zelená strecha – prírodný verejný priestor, ktorý návštevníkom ponúkne desiatky aktivít, eventov a možností zapojiť sa do komunitných projektov. Vznikne tak spoločenský uzol, v ktorom budú ľudia radi tráviť veľa času, a ktorý bude možné prirodzene previazať s biznisovými aktivitami nákupného centra.

Zelené strechy pomáhajú mestám aj biznisu

Zelené strechy začali v krajinách západnej Európy a USA vznikať už v 60. rokoch minulého storočia a ich popularita stále rastie. Dôvody sú jednoduché: vegetácia na budovách pomáha zlepšovať kvalitu vzduchu v mestách, funguje ako tepelná a zvuková izolácia budov, zadržiava oxid uhličitý a produkuje kyslík, spomaľuje odtok dažďovej vody, zabraňuje prehrievaniu a vytvára životný priestor pre rôzne druhy živočíchov.

Zdroj: Green Urbanscape

Okrem ekologických efektov majú zelené strechy aj ekonomický a spoločenský dopad: jednak reálne pomáhajú zlepšovať mestské prostredie, zároveň predstavujú ekonomickú úsporu pre nájomníkov. Viaceré štúdie, výskumy a experimenty dokázali, že už 15 centimetrov vysoký substrát zabraňuje akumulácii tepla a následnému sálaniu v rámci budovy. Vegetácia na strechách dokáže znížiť spotrebu energie na vykurovanie vnútorných priestorov o 25 %, klimatizáciu až o 75 %, pričom funguje ako výborná zvuková membrána. Len na zvukovej izolácii budovy v hlučnom prostredí to znamená úsporu 20 eur/m2, ako vyplynulo z prípadovej štúdie realizovanej v Helsinkách.

Jedno z najväčších nákupných centier vo Švédsku – Emporia si návštevníci a turisti pochvaľujú aj vďaka jeho zelenej streche, čoho dôkazom sú recenzie zákazníkov v aplikácii TripAdvisor.

Funkcie zelených striech sa postupne menia a z pasívnej izolácie sa prechádza k tvorbe aktívnych priestorov. Z hľadiska biznisu sa tak stávajú mimoriadnou pridanou hodnotou, ktorú zákazník pri rozhodovaní o nákupoch čoraz viac berie do úvahy. Tvrdia to autori veľkej štúdie realizovanej v roku 2014, podľa ktorých získavajú nákupné centrá s aktívnou zelenou strechou významnú konkurenčnú výhodu.

Stávajú sa totiž komunitným priestorom, kam chodia ľudia z okolia relaxovať a vnímajú ho ako vlastnú zelenú zónu v meste, kde radi trávia čas. K zelenej streche majú hlbší vzťah a k celému priestoru sú lojálnejší. Platí to obzvlášť o zákazníkoch z vyššej strednej triedy a tínedžeroch. Prvá skupina veľmi citlivo vníma udržateľnosť, ktorú zelené strechy symbolizujú, druhá zase komunitný rozmer a aktivity, čo priestor ponúka.

Zelená strecha na budove Kanadského vojenského múzea v Ottawe vyzerá ako pšeničné pole. V diaľke sú vidieť vrcholky veží kanadského parlamentu. Zdroj: Wikipedia

 Zelené strechy majú pozitíva či je reč o ekologických dopadoch, úspore financií alebo výhodách pre retail. Strecha Stanice Nivy ich všetky spája do jedného funkčného celku. Svojou plochou, možnosťami, kvalitou a celkovým riešením tak jednoznačne patrí medzi priekopnícke projekty nielen v Bratislave, ale na celom Slovensku.

Zelená strecha aktivuje jednotlivé podlažia stanice

Vytvorenie ľahko dostupného a atraktívneho verejného priestoru na streche Stanice Nivy prinesie do novej štvrte nielen viac zelene, ale najmä úplne nové funkcie do zóny plnej pracujúcich a cestujúcich.

Aktivuje nižšie podlažia budovy, zvýši počet návštevníkov a posilní ich lojalitu . Stanica Nivy sa stane nielen dopravným uzlom či nákupným srdcom štvrte, ale aj jej spoločenským centrom.

Vytvorením zelenej strechy vznikne veľký flexibilný priestor, ktorý umožní manažmentu centra v spojení s nájomcami organizovanie širokej škály podujatí počas celého roka, a to s možnosťami, ktoré ďaleko prekračujú rámec bežných verejných či komerčných projektov.

Funkčné zóny – cesta k úspešnému retailu

Projekt strechy je koncipovaný tak, aby vznikli samostatné zóny, z ktorých každá bude mať vlastnú funkciu a navzájom sa budú dopĺňať a vyvažovať. Návštevníci tu nájdu zónu na nákupy, oddych, podujatia, fitness, šport, voľný čas či miesta pre komunitné stretnutia.

Vďaka funkčným zónama celkovej flexibilite bude každý z priestorov strechy možné využiť na organizovanie pestrej palety rozličných tematických podujatí, prezentácií značiek, produktov či akcií na podporu predaja – a to celoročne.

1. Átrium

Retaileri, prevádzkári, ale aj eventoví manažéri sa v Bratislave často stretávajú s nedostatkom dostatočne veľkých, a najmä adekvátne vybavených priestorov s dobrým prístupom pre hostí aj klientov. Práve tieto požiadavky rieši v rámci strechy Stanice Nivy átrium.

To ponúkne záujemcom veľkú multifunkčnú dláždenú plochu, ktorá je ideálna na organizáciu formálnejších a reprezentatívnejších akcií pre väčšie počty ľudí. Módne prehliadky, koncerty, umelecké výstavy, alebo eventy spojené s jedlom ako sezónne trhy či food festivaly budú mať svoje miesto práve tu.

V bežnej prevádzke ponúkne kaviareň s veľkou terasou, detské ihrisko, závesné tieniace prvky a mobilné kvetinové záhony, vďaka ktorým možno úžitkovú plochu ešte viac zväčšiť. Átrium tak bude plniť okrem eventovej, aj funkciu veľkej oddychovej zóny pre všetky kategórie návštevníkov.

2. Lúka

Zelené plochy v mestách často pôsobia veľmi umelým dojmom. Trávnaté koberce a vysadená zeleň sú fajn, no pocitu, že sa človek nachádza v prírode sa nedokážu vyrovnať. Aj to je dôvod, prečo sa mnohí ľudia upravenej zeleni radšej vyhýbajú.

Zelená strecha prinesie ľuďom z mesta kúsok divočiny v podobe veľkej, kvitnúcej, prírodnej lúky. Tá sa bude rozprestierať na kopci medzi tretím a piatym podlažím stanice a pomocou visutej lávky prepojí tržnicu s vyššími podlažiami nákupného centra.

Vznikne tak priestor, kde sa bude dať vypnúť a vyvetrať si hlavu, čo najviac ocenia vyčerpaní zamestnanci. Po ceste si kúpia kvalitné smoothie, posedia pri dobrej káve a nadýchajú sa vône lúčnych kvetov. Lúka sa stane miestom, kam budú ľudia chodiť načerpať novú energiu, čomu pomôže aj 5 kioskov v okolí.

3. Centrálny spoločenský priestor

Podľa urbanistov z európskeho projektu URBACT sú verejné priestory faktorom, ktorý v rámci mesta vytvára podmienky pre úspešný retail. Priestory na voľnočasové aktivity, terasy, ihriská pekný výhľad a rôzne druhy eventov totiž podľa nich priťahujú ľudí, ktorí čoraz častejšie spájajú nákupy s trávením voľného času.

Na vrchnej časti strechy sa bude rozprestierať zelená trávnatá plocha vhodná na rodinné pikniky. Počas príprav skvelého jedla sa deti zahrajú v kamennom bludisku, tínedžerov poteší workoutové ihrisko a seniorov exteriérové šachy. Pokiaľ návštevníci zabudnú nejakú drobnosť, do nákupného centra to budú mať pár krokov alebo ju zoženú v okolitých kioskoch.

Centrálny spoločenský priestor je okrem organizácie spoločných piknikov ideálnym miestom na súťaže, detský animátorský program alebo prezentáciu hračiek. Súčasťou priestoru totiž bude veľké tematické ihrisko a menšie vodné ihrisko výborné pre schladenie ratolestí v letných horúčavách. Hračkárstva v nákupnom centre tak získajú perfektnú príležitosť otestovať svoje produkty od vodných pištolí po odrážadlá priamo medzi deťmi.

4. Bočné zóny na aktívny relax

Dôležitú skupinu návštevníkov Stanice Nivy budú tvoriť zamestnanci z kancelárií. Pre tých sa stane zelená strecha miestom, kam sa dá ísť vychutnať príjemný letný obed, vybaviť nákupy pred odchodom domov, ale najmä, kde sa naučia pravidelne tráviť pracovný a voľný čas. Tomu do veľkej miery pomôžu zóny po stranách strechy, určené práve pre túto klientelu.

V kľudovej zóne sa vďaka elektrickým zásuvkám v zabudovaných stoloch bude dať plnohodnotne pracovať počas celého dňa alebo “homeofficovať” na čerstvom vzduchu. K dispozícii budú aj intímnejšie zákutia na neformálne stretnutia a relax. Na narušenie pracovnej rutiny a krátke rozhýbanie výborne poslúži napríklad ihrisko na petanque. Okrem toho na medziposchodie foodcourtu na štvrtom nadzemnom podlaží vyúsťuje východ z Nivy Tower. Vďaka nemu budú zamestnanci z 29 podlaží budovy týmto priestorom prechádzať na dennej báze.

5. Športová a komunitná zóna

Na streche si prídu na svoje aj všetci nadšenci zdravého životného štýlu. Spojením športovísk, komunitnej záhrady a barbecue zóny vybavenej elektrickými grilmi vznikne v rámci Nových Nív miesto na vytváranie dobrých susedských vzťahov a budovanie komunity, čo má pre obchodné prevádzky množstvo pozitív.

Na streetballovom ihrisku bude možné zorganizovať susedské turnaje pod patronátom niektorého zo športových obchodov. Správne využívanie fitness zariadení a tréningy na veľkej terase zase môžu prebiehať pod dozorom trénerov z neďalekého fitka. Priestor na prezentáciu získajú aj výrobcovia potravín a nápojov – k čerstvo natrhanej zelenine z komunitnej záhrady sa bude veľmi dobre hodiť šťavnatý steak, alebo iná pochúťka. Teplé letné večery v centre mesta zase môžu patriť degustácii vína alebo miešaných nápojov od barmanov niektorej z reštaurácií.

6. Bežecká trať a chodník

Podľa najnovších údajov patrí beh k najobľúbenejším športovým aktivitám na svete a jeho popularita stále rastie. Behať v centre Bratislavy je však problematické a možné len po tvrdom povrchu. Aj to je dôvod prečo vedie po obvode celej strechy okružný dvojitý chodník – jeden je bežeckou traťou a ten druhý je určený chodcom.

Vzniká priestor na organizáciu bežeckých tréningov, pretekov aj komunitných športových eventov. Zabehať si alebo sa prejsť po práci, pred ňou alebo počas obednej pauzy bude možné priamo medzi kancelárskymi budovami.

Aktivity, návštevníci, možnosti

Zelená strecha bude lákať ľudí prejsť sa všetkými poschodiami nákupného centra a motivuje na návštevuaj tých, ktorí bežne nákupne centrá neobľubujú. Toto sú spôsoby, akými budú môcť jednotlivé segmenty zákazníkov zelenú strechu využívať:

Nakupujúci

Ľudia, ktorí prídu na Stanicu Nivy s primárnym cieľom nakupovať, budú môcť na zelenej streche dobiť baterky – dať si čerstvý džús či kávu, oddýchnuť si na terase, najesť sa, či poležať na tráve.

Zo susedov z okolia sa zase prirodzene stanú nakupujúci, ktorí si môžu kedykoľvek do nákupného centra odskočiť kúpiť veci, čo doma zabudli – dáždnik v prípade nepriaznivého počasia, pohodlnejšie topánky či obyčajnú deku na ležanie.

Rodiny s deťmi

Átrium zelenej strechy ponúkne priestor na usporiadanie podujatí určených deťom, ako detské show, divadlá, Dni detí, animátorský program a podobne. Okrem átria je možné na prezentačné akcie využiť aj detské ihriská. Mimo nich je k dispozícii celý rad športových a relaxačných ihrísk vhodná aj pre hry rodín s deťmi ako streetball, petanque či golf. Vytvára sa tak priestor na konanie komunitných turnajov a športových dní rodín.

Zamestnanci

Firmy na zelenej streche môžu pre svojich zamestnancov usporiadať napríklad športové dni, aktívne teambuildingy, opekačky, či networkingové podujatia. Ľudia z okolitých kancelárií môžu počas pekných dní pracovať v záhrade pod holým nebom, alebo si v neformálnejšom prírodnom prostredí dohodnúť pracovný obed či poradu. Po práci si zbehnú s kolegami na večerný drink alebo vymenia tmavé interiéry posilňovne za beh, lezeckú stenu či rozcvičku na čerstvom vzduchu.

Cestujúci

Pre cestujúcich autobusovou dopravou je najdôležitejšie, aby mali možnosť zahnať hlad a prečkať dlhší čas v príjemnom a pohodlnom prostredí. Na streche Stanice Nivy nájdu kvalitné reštaurácie, tržnicu aj stánky rýchleho občerstvenia, alebo si môžu vziať len kávu so sebou a čakanie si spríjemniť opaľovaním sa na slnku. Popri tom im môže napríklad cestovná kancelária odprezentovať aktuálnu ponuku autobusových zájazdov do okolitých krajín.

Turisti

Nivy sú dôležitým dopravným uzlom, ktorý bude okrem domácich koncentrovať aj veľké množstvo turistov a návštevníkov Bratislavy. Na zelenej streche sa bude v každom ročnom období diať niečo zaujímavé – výstavy, koncerty, všemožné sezónne podujatia a bohatý kultúrny program.

Pre turistov je možné zorganizovať napríklad festivaly jedla, stánky s ponukou regionálnych turistických informačných centier či ukážky tradícii a klasických ľudových remesiel. K tomu vynikajúca gastronómia s možnosťou ochutnať najväčšie delikatesy z regiónu aj zo sveta či vyhliadky na moderné centrum Bratislavy z bočných výklenkov strechy Stanice Nivy.

Komunitná destinácia s biznisovým potenciálom

Slovenský zákazník je z hľadiska nákupov typický zvýšenými nárokmi: v obchodných centrách trávi oveľa viac času ako ľudia v susedných krajinách, no zároveň očakáva pridanú hodnotu v podobe kvality priestoru, služieb a pridružených aktivít.

Zelená strecha Stanice Nivy je odpoveďou na všetky tieto požiadavky. V rámci mesta sa stane komunitnou destináciou samou o sebe, ktorá bude poskytovať desiatky rôznych aktivít všetkým vekovým kategóriám návštevníkov. Detailne rozvrhnuté funkčné zóny, dôraz na ekológiu, eventové priestory a dômyselné riešenia z rúk špičkových odborníkov vytvoria spoločenský uzol, ktorý štvrti doteraz chýbal.

Do Bratislavy prinesie Stanica Nivy spojenie verejného a obchodného priestoru, aké na Slovensku ešte nikto v podobnom rozsahu nerealizoval a s ním aj úplne nové biznisové príležitosti. Aktívna zelená strecha je pomyselnou čerešničkou celého projektu, ktorá návštevníkom, cestujúcim, zamestnancom z okolia a rezidentom ponúkne celú paletu dôvodov, prečo tu tráviť čas.

Zdieľať článok na sociálnych sieťach

ZHRNUTIE

Prečo
Stanica Nivy

  • Top koncept a dizajn

  • Tržnica a zelená strecha

  • Budúce centrum mesta

  • Rýchlo sa rozvíjajúci trh

  • Obrovská návštenosť

  • Silný partner a prestížni architekti

Kontaktuje nás

Kontaktujte
nás

Head of Retail Leasing

Ivar Ličko
ivar.licko@hbreavis.com

Všeobecné otázky

retail@nivy.com

Stiahnite
si brožúru

Chcete vedieť viac? Stiahnite si brožúru Stanice Nivy, v ktorej sa dozviete viac o tom, prečo by ste si mali otvoriť prevádzku práve tu.

Stiahnuť