12. 10. 2020

René Popik: „Stanica Nivy je destináciou budúcnosti“

Stanica Nivy je bezpochyby špeciálny projekt. Reprezentuje spojenie rôznych funkcií do jedného premysleného konceptu. Bratislave prinesie nový autobusový terminál letiskového typu, viac ako 250 maloobchodných prevádzok, gastronomickú zónu a tržnicu s lokálnymi farmárskymi produktmi a zelenú strechu pre aktívny oddych a relax. Vďaka autobusovej stanici a samotnej polohe sa Stanica Nivy stane významným uzlom všetkých druhov mestskej aj regionálnej mobility.

„Komplexnosť a individuálny prístup k potrebám jednotlivých skupín zákazníkov sú pre nás kľúčové.“

S magazínom ACROSS sa rozprával sa rozprával René Popik, slovenský CEO HB Reavis. Okrem iného aj o výzvach, ktoré budovanie projektu tohto rozsahu počas pandémie prináša.

ACROSS: Otvorenie Stanice Nivy sa odložilo na koniec leta 2021. Aké boli dôvody tohto rozhodnutia?

Súčasná situácia ovplyvnila životy a podnikanie všetkým celkom nečakane, maloobchodný sektor bol však zasiahnutý mimoriadne tvrdo aj na globálnej úrovni. S našimi obchodnými partnermi sme viedli diskusie od samého začiatku a pôvodne sme plánovali otvorenie Stanice Nivy na jar 2021. Tento termín by sa nám podarilo dodržať, ale po ďalších diskusiách a v dôsledku prebiehajúcej krízy spôsobenej novým korona vírusom sme sa rozhodli, že odloženie otvorenia na koniec leta 2021 je pre našich retailových nájomcov tou najlepšou voľbou. Neskoršie otvorenie nových prevádzok im poskytne viac času na zotavenie. Je to pragmatické riešenie, ktoré funguje najlepšie pre všetky zúčastnené strany.

ACROSS: Môžete byť konkrétnejší, čo sa týka dôvodov?

Na Stanici Nivy bude približne 250 prevádzok, väčšina z nich sa nachádza v procese budovania svojich priestorov prostredníctvom medzinárodných sietí zložených z vlastných štúdií, architektov a dizajnérov. Tieto globálne značky majú obchody po celom svete a ich tímy zvyčajne nepochádzajú zo Slovenska. Výsledkom je, že aj koordinácia budovania ich priestorov bola v posledných mesiacoch zložitá vzhľadom na všetky obmedzenia.

Proces budovania prevádzky trvá v priemere sedem až deväť mesiacov. Ďalším faktorom, ktorý je potrebné zohľadniť napríklad v módnom priemysle je plánovanie. Celý dodávateľský reťazec je veľmi zložitý a plánovanie sa robí rok vopred. Reťazce tiež v nasledujúcich mesiacoch konsolidujú svoje fungovanie, takže dátum otvorenia na jar by bol pomerne krátky. Narušenie dodávateľského reťazca v Ázii a Európe predstavovalo ďalšiu výzvu.

Vďaka odkladu je dostatok času na to, aby maloobchodníci uzavreli tento rok bez ďalšieho tlaku, zamerali sa na konsolidáciu a koordináciu v rámci svojich reťazcov a od januára začali s novými prevádzkami.

ACROSS: Malo rozhodnutie vplyv na vašu obchodnú stratégiu?

Obchodná stratégia spoločnosti HB Reavis je v prípade Stanice Nivy v súlade s dianím na maloobchodnom trhu, a to tak lokálne, ako aj globálne. Vždy sa snažíme reflektovať akékoľvek zmeny v správaní zákazníka alebo nájomcu. Nájdenie najvhodnejšieho dátumu na otvorenie projektu, berúc do úvahy súčasnú neistú situáciu, poskytlo našim budúcim obchodným partnerom čas na uskutočnenie ich vnútornej konsolidácie.

Správanie sa zákazníkov v budúcnosti je otázka, ktorá bude zodpovedaná v nasledujúcich mesiacoch, keď maloobchodný trh dospeje do bodu, v ktorom bol pred zatvorením a spomalením ekonomiky. Veríme, že takáto stratégia predstavuje správny a zodpovedný spôsob starostlivosti o našich akcionárov a obchodných partnerov.

ACROSS: Znamená to, že všetky komplikácie spojené s koronavírusom pominuli a že aktuálny dátum otvorenia je finálny?

Pokiaľ nebudú existovať žiadne výnimočné okolnosti, ktoré by narušili celé európske hospodárstvo, nevidíme dôvod, prečo by sme neboli schopní dodržať tento dátum. Áno, kríza pokračuje, ale dokázali sme z toho vyťažiť. Čas navyše nám zahral aj do karát, pretože sme schopní ďalej rozvíjať projekt spôsobom, ktorý nám umožní lepšie reagovať na nové výzvy. Koniec budúceho leta bude preto ideálnym časom na otvorenie nákupného centra, ktoré bude future-proof.

ACROSS: Čo máte na mysli pod pojmom „future-proof“?

Novú situáciu vnímame ako príležitosť. Posunutie dátumu otvorenia nám tiež dalo väčší priestor na transformáciu, najmä pokiaľ ide o prepojenie projektu s online prostredím. Napríklad sa nám podarilo vytvoriť priestor na implementáciu vhodných riešení a procesov priamo do projektu, aby sme zákazníkom poskytli centrum novej generácie.

Toto odloženie taktiež využijeme na otestovanie projektu v nových podmienkach a jeho prispôsobenie novým, prísnejším hygienickým normám. Napríklad máme v úmysle nainštalovať čo najviac bezkontaktných plôch pri vchodoch aj do iných priestorov, zaviesť bezpečnostné protokoly a definovať procesy, ktoré sa majú použiť ako súčasť možných „pandemických opatrení“ v budúcnosti. Je to príležitosť uviesť na trh novú generáciu riešení. Jednoducho povedané, plánujeme projekt, ktorý nielenže obstojí v skúške času, ale bude schopný splniť aj nové hygienické štandardy a reflektovať na digitálnu budúcnosť, ktorá nás čaká.

ACROSS: Sú značky stále otvorené a prístupné expanzii?

Napriek tomuto zložitému obdobiu sa naša spolupráca s našimi partnermi prehĺbila a v súčasnosti zhruba tri štvrtiny centra poznajú svojich nájomcov. Dôkazom úrovne kvality projektu Stanica Nivy je tiež fakt, že žiaden z našich významných partnerov z projektu neodstúpil. Počas obdobia lockdownu sa nám dokonca podarilo podpísať niekoľko zaujímavých zmlúv v segmente módy. Nie sú to miestni hráči, ale medzinárodné siete.

ACROSS: Aké značky môžeme očakávať na Stanici Nivy?

Najväčšími nájomcami na Stanici Nivy sú značky spadajúce pod skupinu Inditex, ktorá prinesie sedem značiek na ploche viac ako 7 000 metrov štvorcových, vrátane dvoch konceptov, ktoré sú pre slovenský trh úplne nové – Zara Home a Oysho. Väčšina konceptov Inditexu – Zara, Zara Home, Oysho, Bershka, Stradivarius, Massimo Dutti a Pull & Bear – sa bude nachádzať v tej istej oblasti. Ďalším významným nájomcom je módny reťazec z poľskej skupiny LPP, ktorý je na slovenskom trhu známy a mimoriadne obľúbený. Bude ponúkať celé svoje portfólio – Reserved, Cropp, House, Mohito a Sinsay, pričom ich vlajková loď, značka Reserved, bude predstavená ako dvojpodlažný koncept. Mladších zákazníkov poteší nakupovanie v New Yorkeri a medzi posledné prírastky patria Levi’s a Fjällräven.

Stanica Nivy je prvým projektom v Bratislave, ktorý bude obsahovať dva veľké supermarkety. Jedným z nich je aj významný hráč Lidl. Yeme, ďalší známy gastronomický koncept, otvorí v rámci svojich jedinečných priestorov svoju prvú bezlepkovú pekáreň. Medzi možnosti rýchleho občerstvenia zapadne aj miestny reťazec Regal Burger a McDonalds. Gastronomický koncept sa rozšíria aj prostredníctvom kaviarne Mondieu a reštaurácie Soho, ktorá ponúka rôzne jedlá ázijskej kuchyne.

Zaujímavý pre zákazníkov bude určite aj showroom Alza. Zákaznícky komfort bude vďaka populárnemu Alza Drive na ešte vyššej úrovni ako doteraz. Najnavštevovanejšie kníhkupectvo Martinus bude mať integrovanú kaviareň. Je to iba niekoľko príkladov, je toho oveľa viac.

ACROSS: V čom spočíva výnimočnosť projektu Stanica Nivy v porovnaní s inými nákupnými centrami?

Našou silnou stránkou je nepochybne celková kombinácia funkcií, ktoré ponúkame: autobusová stanica, množstvo nákupných prevádzok a silný gastronomický koncept, ktorý je priamo prepojený so zelenou strechou o veľkosti dvoch futbalových ihrísk. Zelená strecha bude celoročnou outdoorovou destináciou. Ponúkne ľuďom možnosť športovať, pracovať alebo relaxovať v príjemnom prostredí. Vďaka nej si ľudia budú môcť v slnečných dňoch bez problémov vychutnať obed na piknikových dekách. Kombinácia kulinárskeho zážitku s mnohými ďalšími voľnočasovými aktivitami je určite jednou z najsilnejších stránok Stanice Nivy.

Aký je aktuálny stav prác na stanici Nivy?

Boli dokončené všetky oceľové konštrukcie, ktorých je v súčasnosti viac ako 4 000 ton. Budovu je zatvorená, dokončené sú svetlíky, vďaka ktorým budú miestnosti plné prirodzeného svetla, dokončený je už aj strešný plášť. Pracujeme na výstavbe relaxačných zón na streche. Všetky ventilačné zariadenia sú už nainštalované a vo vnútornom priestore boli dokončené takmer všetky priečky. Momentálne kladieme podlahy na chodbách a montujeme stropy a sklenené zábradlie. Začali sme s výsadbou zelene na streche.

ACROSS: Staviate úplne novú zónu Nové Nivy v bývalej industriálnej zóne, na tzv. brownfielde. Aké ďalšie projekty sa tam nachádzajú?

K cieľovej páske sa blížime s kompletnou rekonštrukciou ulice Mlynské nivy. Tu sa nám v spolupráci s mestom podarilo implementovať mnohé riešenia, ktoré zabezpečia maximalnálny komfort pohybu nie len autám, ale aj chodcom a cyklistom. Vežu Nivy Tower sme dokončili začiatkom tohto roka. Napriek komplikovanej situácii sme privítali aj prvých nájomníkov, medzi ktorých patria finančná spoločnosť Capco a IT spoločnosť Resco, nechýba co-working HubHub a nové flexibilné kancelárske riešenia Qubes. Všetci sa tak už tešia zo svojich nových hi-tech priestorov.

ACROSS: Aké sú vaše ďalšie plány?

Pokračujeme v príprave ďalších projektov. Na európskych trhoch máme naplánované projekty v celkovej hodnote 7,3 miliárd eur, čo zodpovedá ploche približne 1,2 milióna štvorcových metrov. Len v Bratislave je celkový objem 515 000 metrov štvorcových, čo sa rovná celkovej hodnote okolo 1,7 miliardy eur. Čaká nás ešte veľa práce.

Zdieľať článok na sociálnych sieťach

ZHRNUTIE

Prečo
Stanica Nivy

  • Top koncept a dizajn

  • Tržnica a zelená strecha

  • Budúce centrum mesta

  • Rýchlo sa rozvíjajúci trh

  • Obrovská návštenosť

  • Silný partner a prestížni architekti

Kontaktuje nás

Kontaktujte
nás

Head of Retail Leasing

Ivar Ličko
ivar.licko@hbreavis.com

Všeobecné otázky

retail@nivy.com

Stiahnite
si brožúru

Chcete vedieť viac? Stiahnite si brožúru Stanice Nivy, v ktorej sa dozviete viac o tom, prečo by ste si mali otvoriť prevádzku práve tu.

Stiahnuť